Historia
OSP w Choceniu datuje swoją działalność od 1916 roku. Powstała przy cukrowni Choceń. Pierwszym naczelnikiem był Franciszek Antoniewicz. Od roku 1923 aż do 1939 roku funkcję naczelnika piastował Bolesław Dobrowolski. Członkami zarządu byli: dyr.cukrowni Ryhter, Gębarski, Tobolczyk, Kalinowski i Kusiak.
Po likwidacji cukrowni, OSP w dalszym ciągu prowadziło swą działalność, aż do wybuchu II wojny światowej.
KRAJOBRAZ PO WOJNIE…
W czasie okupacji hitlerowskiej OSP przerwała swą działalność, a słabe wyposażenie zostało doszczętnie zniszczone przez okupanta.
Po odzyskaniu niepodległości w lutym 1945 r. przystąpiono natychmiast do organizowania OSP w Choceniu. Pierwszym organizatorem i naczelnikiem naszej jednostki był Henryk Radomski. W skład zarządu wchodzili: Mirecki, Szwedek, Rojewski, Ziółkowski, Szaradowski, Skoczylas i Skrzydliński. Jednostka nasza liczyła wtedy 20 członków czynnych i 82 popierających.
Jedynym sprzętem jakim dysponowała nasza jednostka był wóz konny, sikawka ręczna i kilka odcinków węża. Sprzęt ten przechowywano w pomieszczeniach GS.
Przy czynnym poparciu społeczeństwa, władz powiatowych i gminnych zakupiono samochód i motopompę. Przystąpiono do intensywnego szkolenia strażaków.
W kwietniu 1950 roku na walnym zebraniu podjęto uchwałę o budowie remizy strażackiej. Latem tego roku rozpoczęto budowę remizy. Przy budowie remizy dużą ofiarnością wykazali się druhowie: A. Szaradowski, W. Kwiatkowski, W. Karolak, T. Ziółkowski, H. Radomski. F. Szwedek oraz prezes Mirecki. Z wydatnią pomocą przy zwózce materiałów wykazali się rolnicy: J. Bazela z Krukowa, F.Kafarski z Jarantowic, St.Gołębiowski z Chocenia.
Przy tak dobrze zrozumiałej współpracy już w 1952 r. remiza została oddana do użytku. Znalazło się w niej pomieszczenie na sprzęt i samochód oraz mieszkanie dla kierowcy i mała świetlica, w której skupiło się całe życie kulturalne Chocenia.
Faktem jest, że OSP w naszym powiecie zawsze były bardzo prężne i chciały wykazać się dobrą działalnością. Nasza OSP zawsze dotrzymuje im kroku. Biorąc udział w zawodach powiatowych w Śmiłowicach w 1953 roku zajęliśmy II miejsce. W Kruszynie w 1960 roku w zawodach powiatowych zajęliśmy I miejsce. Dwa lata później na zawodach powiatowych w Kowalu II miejsce.
UROCZYSTE PRZEKAZANIE WOZU BOJOWEGO…
W dniu 13 grudnia 1964 roku przekazano jednostce wóz bojowy Star 25 o nr. rej. BX 10-48. Samochód ten przekazano jednostce OSP w Choceniu za dobre osiągnięcia w dziedzinie wyszkolenia bojowego i dobrą organizację wieloletniej pracy.